SATHY Expo 2006
16.9.2006 Helsingin Purina Areena

Aivan järkyttävän ja hervottoman upea SATHY Expo 2006 työkoirien suurtapahtuma järjestettiin nyt jo yhdeksättä kertaa. SATHY Expossa kisailtiin syyskuussa, 16.9.2006, Helsingin Purina Areenalla. Upeissa puitteissa kokoontui jälleen Skandinavian työkoirien kerma ja kehuja SATHY Expo tapahtumasta on kuultu ympäri Suomen ja ulkomaitakin myöden erittäin runsaasti.

Upea SATHY Expo 2006
SATHY Expo 2006 työkoirien suurtapahtumassa nähtiin osallistujia, yleisöä, kisaajia ja avustajia yhteensä noin 330 ihmisen verran. Määrä on hieman pienempi kuin edellisenä vuonna, tämä johtuu kahdesta seikasta. Ensinnäkin siitä, että yleisöä ei paikalle kovinkaan houkuteltu. Toisekseen siitä, että SATHY tapahtumaan sai tulla vain ja ainostaan rekisteröidyn SATHY-koiran kanssa tai ilman koiraa. SATHY Expo erottelikin näin jyvät akanoista, aivan kuten jäsenet ovat pitkin vuotta pyytäneet. SATHY ry. on omien jäseniensä asiaa ajava sekä Suomessa ja Euroopassa harvinaisten, rekisteröityjen, amerikkalaisperäisten työkoirien asiaa ajava yhdistys, joten jäsenien ääntä tottakai tässä asiassa kuunnellaan.

SATHY Expoon ja kaikkiin muihin SATHY tapahtumiin saa tästä eteenpäin tulla ja osallistua ainoastaan koiralla jolla on joko rekisteripaperit tai SATHY Easy Entry kortti mukana sekä rokotustodistus mukana. Lisäksi jos koira osallistuu taakanvetoon™, on koiralla oltava uusi, voimassa oleva taakanvetolisenssi, jonka voi myöntää ainostaan SATHY ry.:n toimihenkilöt.

SATHY Expossa oli paikalla todella runsaasti erittäin upeita työkoiria ja kisasuoritukset ja tulokset olivat aivan hämmästyttävän ammattimaisen upeita.

Koirat
Amerikankääpiöterriereitä oli paikalla todella tuhti nippu, pieniä valkoisia viipottajia tuntui paikalle kertyneen reilut 30.
Amerikanbulldoggeja paikalla oli runsaasti, reilut 20 kpl ja osa näistä koirista otti osaa myös kisoihin. Amerikanpitbullterriereitä oli paikalla alle 10, hienoja koiria jokaikinen. Vanhaenglanninbulldoggeja oli paikalla reilut 20 kpl, näistä vain osa otti osaa kisoihin, mutta hyvin sujui VEB-koirilta mm. koirien korkeushyppy! Suomen ensimmäinen, aito, rekisteröity patterdalenterrierikin oli paikalla ja karvaturri keräsikin osakseen erittäin suurta huomiota. Amerikankarvatonterrierit eivät Expoon syystä tai toisesta päässeet, vaikka nakukoirien perään yleisö paljon kyselikin. Kaiken kaikkiaan paikalla oli siis noin satakunta koiraa, oikein upea määrä näitä harvinaisia koiria.

Pohjoismaiden mestaruuskisat
Kisoihin osallistui hyvä määrä koiria, mutta enemmäkin osallistujia olisi yleisön joukosta voinut kisoihin ottaa osaa. Moni koira oli tullut omistajansa paikan päälle vain tarkkailemaan juttuja, vaikka SATHY Expo on nimenomaan koirille ja koiranomistajille tarkoitettu tapahtuma. Rohkeasti vaan mukaan osallistumaan!

Palkinnot
Kisapalkinnot SATHY Expossa olivat aivan omaa luokkaansa. Suuri kiitos sponsoreillemme Royal Canin ja Purinalle. Pelkästään pokaalit olivat hienommat ja suuremmat kuin koskaan. Näiden lisäksi yhdistyksemme sponsorivastaava, Eira Sukki, oli saanut kerättyä valtavan määrän muita sponsoreita ja heidän lahjoittamia palkintoja. Arpajaispalkinnot olivat myös todella hienoja, patakintaista seinäkelloihin ja juustoseteistä kosmetiikkaan ja koiranruokaan. Iso kiitos Super-Eiralle ja sponsoreille.

Tuholaistorjunta™
SATHY Expon aloitti pienten koirien tuholaistorjunta™. Pienet koirat oli jaettu nyt ensimmäistä kertaa kahteen luokkaan, ensin yleinen luokka, sitten Pro-luokka. Pro-luokassa jaettiin Pohjoismaiden mestaruus ja Pro-luokkaan pääsee voittamalla Pohjoismaiden mestaruuden sekä tapahtumapäivän yleisen luokan parhaat koirat. Näin tarjoamme kaikille koirille mahdollisuuden sekä osallistua että pärjätä kisoissa.

Yleisen luokan osallistujamäärä oli todella iso, koiria oli kisaringissä runsaasti. Osa koirista selvästi jännitti kisatilannetta, vaikka kotona hiiriä kovaa jahdattaisiinkin. Kisavarmuutta saa iän ja kokemuksen myötä lisää, eli ensi kerralla uudelleen kisaamaan! Pro-luokan taso oli todella kova ja kisa oli äärimmäisen tiukka. Kisasäännöistä hieman poikettiin mutta kisa saatiin kuitenkin käytyä. Todella kovia koiria alkaa tähänkin lajiin Suomesta jo löytyä ja varsin hyvin huomattiin, ketä koiria oli treenattu ja ketkä olivat paikkansa Pro-luokassa ansainneet. Tiukka kisa, kaiken kaikkiaan!

Voimaveto™
Vuosien myötä SATHY ry.:n työkoiralaji voimaveto™ on saanut itselleen aivan oman harrastajajoukon sekä vankkumattomia kannattajia. Tässäkin lajissa nähtiin, että ne koirat jotka olivat treenanneet, pärjäsivät kisoissa. Kisatulokset olivat kovia ja voimaveto-kisa oli todella jännittävä ja ammattimainen. Pienten koirien kohdalla ei kummempia vetoja nähty, mutta isot koirat vetivät senkin edestä! Hurja kisa päätyi lopulta siihen, että Pohjoismaiden mestaruus meni ansaitusti parhaalle vetäjälle.

Koirien korkeushyppy
Uusin työkoiralaji SATHY-kisalajien joukossa on koirien korkeushyppy. Äärimmäisen jännittävä kisa käytiin nyt ensimmäistä kertaa niin, että voittona häämötti Pohjoismaiden mestaruus. Kisapaikalle oli rakennettu hieno, useiden ammattilaisten ohjeiden pohjalta rakennettu puinen korkeushyppyeste. Kisaajina oli sekä pieniä koiria että isoja koiria ja paras koira oli se, joka hyppäsi eniten korkeutta omaan säkäkorkeuteensa nähden. Pienten koirien hypyt olivat todella hienoja, mutta eivät aivan yltäneet isojen koirien tasolle, joten voitot menivät tällä kertaa isompikokoisten SATHY-koirien suihin. Ensi kerralla pienet koirat saattavat kuitenkin näyttää mistä se pikku koira hyppää ja kisan ollessa näin reilu, on aivan selvää että voitto saattaa napsahtaa vaikka amerikankääpiöterrierille!

Koirapussijuoksu
Hurja, hauska ja nopeatempoinen koirapussijuoksukisa on käyty jo vuosien ajan lähes kaikissa SATHY-tapahtumissa ja näin oli myös SATHY Expossa. Mukana kisassa oli pienten ja isojen koirien edustajia ja tässäkään lajissa ei ilman treeniä pärjää! Voittaja kahmaisi koiralleen ruokaa lähes vuoden tarpeiksi! Kiivastempoinen koirapussijuoksu on eritoten yleisön suosikki.

Nopeusjuoksu
Pienten koirien nopeusjuoksussa otetaan mittaa siitä, kuka nopeiten suorittaa kyseisen kisan matkan. Pienet koirat ovat usein todella nopeita ja näin oli myös SATHY Expossa. Pienet koirat suhahtivat silmien edestä kuin salamat ikään ja aivan mahtavia kisatuloksia saatiin useammalle koiralle. Tänä vuonna kisan voiton ja Pohjoismaiden mestaruuden itselleen nappasi nopea tyttö-AKT, erittäin nopea ja reipas pieni koira!

Taakanveto™
SATHY ry.:n superlaji, taakanveto™ keräsi odotetusti paikalle kisaajia ja yleisöä ulkomaita myöden. SATHY ry.:n Suomeen tuoma ja nykyiseen muotoonsa Suomessa kehittämä väkivahvojen koirien oma laji on upea, kovaa treeniä vaativa tekniikkalaji, jossa koiran voima ei aina ratkaise kisatuloksia.

Suomessa olevien koirien kehittyminen taakanvedossa on ollut huimaa, kun vertailee tuloksia 1990-luvun puoleen väliin. SATHY Expossa vedetyt tulokset eivät jää hopealle kansainvälisessäkään vertailussa, joten todella upeita kisatuloksia nähtiin ja henkeä haukottiin!

Tässä SATHY Expossa kaikki vanhat taakanveto-lisenssit oli painettu unholaan ja käyttöön otettiin uusi, virallinen taakanveto-lisenssi. Olipa koira aikaisemmin kisannut tai ei, uusi lisenssi oli vedettävä. Taakanveto-lisenssivedot järjesti erittäin ammattimaisella otteella SATHY ry.:n taakanveto™-vastaava, Petri Helevirta.

Itse taakanveto-kisassa pienet koirat vetivät aivan järkyttävän upeita tuloksia ja kertoimet olivat sitä luokkaa, että huh huh. Kovia voimia käytettiin ja jälleen tässäkin lajissa näkyi selvästi kovien treenien tulokset. Kärrynä oli kumipyöräkärry, alustana vaneri sekä matto, josta sai hyvän kitkan tassujen alle. Uusia koiria oli myös mukana kisaamassa, mikä on aina erittäin hieno juttu. Pienten koirien Pohjoismaiden Mestaruuden vei koira joka on samaisen tittelin itselleen vetäissyt myös vuonna 2004.

Isot koirat olivat todella ammattimaista tasoa vedoissaan ja kisatuloksia ihmeteltiin sekä paikan päällä että jälkikäteen. Ja mikäpäs siinä oli vedellessä, kun alla oli SATHY ry.:n uudet, superhienot taakanvetokärryt (kantama 5 000 kg) ja kiskot, joilla kärry kulkee herkästi ja hienosti eteenpäin ilman töyssyjä. Kärryt ovat todella ammattimaista tasoa ja kärryt ovat tällä hetkellä Skandinavian parhaimmat.

Koirista näki, että kotona on tehty muutakin kuin katsottu telkkaria ja syöty sipsejä, nimittäin koiria oli aivan selvästi treenattu ja todella paljon. SATHY ry. onkin tänä vuonna järjestänyt jo yli sadat treenit ja osallistujia treeneissä on ollut todella mukavasti. Treeneihin voi aina lähteä mukaan, vaikka olisi kuinka aloittelija. Näin pääsee sitten kisaamaankin!

Kisatulokset olivatkin sitten sitä luokkaa, että näitä kehtaa kyllä sinne rapakon taaksekin, IWPA:lle lähetellä. Aivan mielettömän upeita koiria ja mielettömän upeita vetoja! Tällaista ei ole Suomessa ennen nähty ja kiitos SATHYn, tällaista tullaan kyllä näkemään jatkossakin!

Kiitokset kaikille
Kehuja kisajärjestelyistä on tullut tuutin täydeltä sekä Suomesta että ulkomailta, joten voidaan todeta että tämän vuoden SATHY Expo oli kaikinpuolin erittäin, erittäin onnistunut ja upea tapahtuma. Iso kiitos kaikille jotka olitte mukana SATHY Expossa, te teitte tästä tapahtumasta parhaimman koskaan! Iso kiitos kaikille kisaajille, osanottajille sekä yleisölle. Erittäin iso kiitos kaikille avustajille, kisatoimitsijoille ja henkilökunnalle. Ja sponsoreille jättikiitos, teidän ansiostanne SATHY Expo palkinnot ovat paremmat ja upeammat kuin suuren luokan koiranäyttelyissä! Ensi vuonna jälleen expoillaan, kisaillaan, pidetään hauskaa ja nautitaan koiristamme ja hyvästä SATHY-hengestä!


SATHY Expo 2006
palautetta

Taas kotiuduttiin tavanomaisissa fiiliksissä, väsyneinä mutta onnellisina. Itse olen lähinnä fyysisesti väsy, kassi painoi kotimatkalla taas niin riivatusti ja matka bussipysäkille oli pidempi kuin muistinkaan (ei nyt puhuta aamullisista kunniakierroksista, kun eksyimme kävelyteiden labyrinttiin, onneksi oli nätti ilma ja kevyt kävellä vielä siinä vaiheessa).

Oman koiran lippu liehui korkealla koko ajan. Kotonakin se vielä auttoi purkamaan kassin, maisteli tuliaisiaan ja tuntui antavan hyväksyntänsä ostoksilleni, ja vetäytyi sitten hyvin ansaitulle levolle, joka on jatkunut ihan näihin hetkiin saakka. Kohta mennään pissille.
Että oikein oli taas hyvä ja antoisa tapahtuma, kiitos! Olen jo ruvennut odottamaan näitä jokasyksyisiä Expoja kuin pikkulapsi joulua, ja aina se vaan on yhtä kivaa. Nytkin kului aika kuin siivillä: pari tuntia saapumisemme jälkeen katsoin kelloa, ja totesin, että tunteja olikin vierähtänyt neljä. Sillä lailla!

Voimavedon jostain syystä missasin, mutta tuholaistorjunta oli TOSI jännittävää katsottavaa, ja isojen koirien korkeushyppy loppuvaiheissaan suorastaan henkeäsalpaavaa. Käsittämättömiä suorituksia. Varsinkin Plexie, joka omistajineen vain eleettömästi käveli esteelle ja sitten jotenkin pingahti yli, sen kummemmitta seremonioitta kuin olisi ollut sunnuntaikävelyllä. Mutta koirallahan onkin reidet kuin kengurulla, selvästi näkee, että treenattu on – vaikka kait siinä vähän perintötekijätkin vaikuttavat, kaikkiin rimppakinttuihin ei tuollaisia kinkkuja saa itkemälläkään, näin se vain on.

Ja taakanveto... huhhuh! Oli taas ilmassa suuren urheilujuhlan tuntua. Harjoittelu näyttää kantavan kaunista hedelmää. Kerta kerralta näkee varmempia vetoja ja suurempia painoja, nämä alkavat olla vertailukelpoisia tuloksia missä tahansa, kyllä. Plexie nyt taas veti pisimmän korren (tai suurimman kuorman, ehkä kuitenkin, hahaha), mutta kaikkensa joutui pistämään peliin sekin. Hetken ajan olin ällikällä lyöty – mitä, Plexie luovuttaa??? Kunnes tajusin, että se kaiken aikaa kuunteli isäntänsä antamia ohjeita ja toimi täsmällisesti niiden mukaan. Uskomatonta! Mutta ensi vuonna on meikäläisilläkin koirilla taas vuosi lisää harjoittelua takanaan, että saa nähdä miten sitten....
Sanon vielä kerran, että olen NIIN ylpeä omasta koirastani. Ehkäpä eivät sen suoritukset yleisellä mittakaavalla päätä huimaa (vielä ainakaan), mutta kun koira ei IKINÄ eläissään ole edes nähnyt lankkuestettä, saati hypännyt sellaisen yli, ja idean tajuttuaan menee yli kumminkin, enemmän hyvällä tahdolla kuin taidolla, niin kyllähän siinä melkein tulee tippa silmään. Mutta just sellainen on meidän koira. Se yrittää. En tiedä mitä siitä vähän aktiivisempi omistaja saisi irti, luultavasti aika paljon, mikä tietysti on vain spekulaatiota ja jää ikuisten arvailujen varaan, ellen nyt satu yllättäen kuolemaan tai jotain, jolloin omistajanvaihdos on väistämätön. Muutoinhan ei näillä näkymin ole mitään mahdollisuuksia...

Ja miten koirani jaksoikin tervehtiä jokaista koiraa ja ihmistä ikään, kokoon, sukupuoleen tai ihonväriin katsomatta yhtä iloisesti ja innokkaasti – itse asiassa se heilutti hännänpäänsä verille. Onneksi oli nirhama ihan pieni vain ja lakkasi pian vuotamasta – häntähaavat osaavat olla inhottavia ja hitaita paranemaan, kerrotaan, mutta eiköhän tästä selvitä Terra-polylla ja mahdollisesti laastarilapulla kuitenkin.

Ja mitäs vielä? Tavanomaiset kehut ja kiitokset kaikille asianosaisille, tietenkin – buffettia unohtamatta, jonne ehkä piakkoin voin ruveta anomaan kanta-asiakaskorttia, voinhan? (No joo, se oli vitsi, tieteskin. Emme minä ja koira paljon syö, oikeastaan. Olemme vain vahvaluisia.)

Pittejä oli vähän :o(. Täytyyhän niitä muillakin olla kuin meillä vanhoilla vakionaamoilla – tosin ei monta, ei monta, näin se vain taitaa olla. Missäs luurasivat eräät kisoissa yleensä kunnostautuneet? Tai mitäs se minulle kuuluu, kunhan ihmettelen.
En tiedä syntyikö mitä tragedioita, kun koirien paperit tarkastettiin. Ainakaan suurempaa mellakkaa en havainnut tai tunteenpurkauksia, vaikka sivusilmällä todistinkin yhden koiran käännytystä ovelta. Häveliäisyys esti seuraamasta tapahtumaa sen tarkemmin, mutta olihan tästä kyllä etukäteen riittävän selvästi informoitu, että ei olisi pitänyt tulla yllätyksenä kenellekään. Ihan tervetullut linja sinänsä, epäselvyyksille ei enää jää sijaa, ja kuten sanottu, täysin normaali ja yleinen käytäntö kaikkien koirayhdistysten tapahtumissa. Agilitykerhot ja match-showt ovat sitten juttu erikseen, vaikka kyllä niissäkin rokotustodistukset katsotaan, tämähän on vain ja ainoastaan koirien omaksi parhaaksi.

Nyt sitten levolle. Luultavasti näen kauniita unia siitä miten koirani hyppää kaksi metriä, sukset jalassa, hahahaha...
Ai niin, kuvat eivät mainittavammin onnistuneet. Ehkä pari julkaisukelpoista kuitenkin, rajailen niistä tyhjiä reunoja pois ja katsotaan sitten.

Terveisin I.H. ja koira (ja ihan spesiaaliterveiset Erkille, josta olemme aina kovasti tykänneet, ja josta on kehkeytynyt oikea taakanvetohirmu :o))


Mua ei ainakaan haitannu toi että väkeä ei "paljoa" ollut... Ja. kisat meni ihan hyvin vaikka huomasin kyllä että säännöistä vähän poikettiin mutta enemmän siitä sit kun tullaan treenaamaan. Muutenkin järjestelyt oli hyvin hoidettu, että valittamista ei pahemmin ole.
Paitsi tietysti se että kisoja oli päällekkäin ja se ei ollut kauhean hyvä juttu, niin älyttömän paljon suoraan sanottuna vitutti kun en nähnyt Danan isoja vetoja.
 
Kyllä mua säväytti taakanveto (tietysti) vaikka en sitä kokonaan nähnyt ja korkeushyppy ja eritoten Plexien hypyt, se tuli niin rennosti yli että voiko sen rennommin enään tullakaan?!? :o)
 
Terveisin K.K.


Yksi innokas avustaja saapui noin 10 aikaan aamulla Purina-areenalle SATHY Expo -tapahtumaan. Töihin pääsi heti käsiksi. Laitettiin myyntipöydän tuotteet ensiksi esille. Laittajina meitä oli kolme ja ryhmätyö tuntui sujuvan mukavasti ja iloisissa merkeissä.
Seuraavaksi minä (Laila) ja Mirkku menimme ilmoittautumiseen. Siellä Mirkku hoiti isot koirat ja minä taasen pikkukoirat. Eri lajeissa oltiin milloin kiinnostuneita koirien painosta ja milloin koirien säkäkorkeus kiinnosti.

Koirilla taisi olla tiedossa, että mitä päivän aikana tulisi tapahtumaan. Koirat olivat niin aktiivisia, että eivät millään pysyneet vaa'alla paikallaan. Joten joidenkin koirien tapauksessa punnittiin useampaan kertaan, jotta saatiin se todellinen paino. Yhteistyö Mirkun kanssa toimi hyvin, vaikka ilmoittautumisessa olikin välillä vähän hässäkkää.

Tuli siinä yksi hauska tilannekin, kun yhdelle koiranomistajalle piti englanniksi selittää, että tahdomme koiran painon ja säkäkorkeuden. Painon kanssa ei tullut ongelmia, kun vaan osoitti vieressä olevaa vaakaa. Ei siinä sen kummempia tarvinnut. Sitten tuli säkäkorkeuden mittaaminen, ja ratkaisu oli, että lähdin mittanauhan kanssa omistajan ja koiran luo. Ei meistä kumpikaan keksinyt mikä säkäkorkeus on englanniksi. Hauskaa siinä ilmoittautumisessa oli kyllä olla.

Sitten alkoivatkin jännät paikat. Pääsin ajanottajaksi pienten koirien tuholaistorjuntaan. Siinä vasta menoa ja meininkiä riitti. Itsekin eläydyin niin, että ihan hiki tuli. Kannustin jokaista koiraa. Joillakin koirista oli ihan selvä peli mitä tehdään, kun taas jotkut miettivät että mitä tehdä vai tehdäkö mitään. Toiset taas kävivät "hiirten" kimppuun niin innokkaasti, että "hiiret" joutuivat koville. Taisi yksi "hiiri" mennä myös vähän palasiksi kovassa käsittelyssä.

Loppuosa päivästä menikin hyvin pitkälti kuvatessa, välillä jopa kahdella kameralla. Jännittävintä oli kuvata palkintojen jako –tilaisuudessa, siinä kun olikin jo vähän vaatimuksia kuvien otossa. Toivottavasti kuvista saatiin jotain irti. Parisen kertaa tuli toimittua koirien lähettäjänä, kun kyseessä oli pikku koirien nopeusjuoksu. Jaa, yksi asia meinasi unohtua. Olinhan minä myös pikku koirien korkeushypyssä kirjurina. Hyvin koirat hyppäsivätkin. Korkein hyppy oli 65 cm, joka on aika paljon 20 – 30 senttisiltä koirilta.

Oli erittäin hauska päivä!

Terveisin Laila


Oli kiva päivä, paljon touhuamista ja arvatkaa ketkä meistä oli UUPUNEITA kotiinpäästyä! Hurjan mukavaa taas tavata tuttuja koiranomistajia koirineen. Järjestelyt sujuivat hienosti, ainoa hieman häiritsevä juttu mitä mieleen tulee oli että hallista ilmeisesti kaikui sen verran että kuulutuksia oli välillä vaikea ymmärtää. Sattuneista syistä oli haukuntaakin sen verran välillä että megafonikin jäi toiseksi :o) Vanillakaan ei ilmeisesti ole oikein sisäistänyt että Toy fox terrierit eivät hauku! Kiitos kovasti ja harjoitellaan lisää korkeushyppyä ym.

Barbro ja Vani


Stort tack till SATHY för en mycket trevlig tävling!

När vi lämnade Sverige så var det lite blandade känslor. Från början var det tänkt att flera svenska hundar skulle delta på SATHY Expo. Tidigare har det inte varit så hög kvallitet på de finska weight pull hundarna. Vilket hade gjort denna tävling ganska ointressant, så klart man vill vinna, men det är ingen heder att vinna om man inte får vinna över bra hundar!

Men till vår förtjusning fanns det fler talet bra hundar. Även om slut resultatet visade en ganska klar skillnad så är ändå marginalerna små, hade för exempel Plexie missat sitt sista drag och någon annan hund klarat sitt sista hade det kanske vart en annan vinnare, det var för oss spännande hela tiden, det är alltid svårt med nya banor/vagnar hur de reagerar ju mer vikt som lastas på.

Vi är nöjda med Plexies drag som var mycket tunga för henne, men vi är dock inte helt nöjda med hennes sätt att dra denna gång.
Så ni som var med och tävlade, träna på hårt så ses vi på SATHY Expo nästa år eller på någon annan tävling i Europa.

SATHY Expo var en mycket trevlig dag! Det är bra organiserat och det flyter på mycket effektivt med alla aktiviteter.

Med vänlig hälsning
Team Hardcore



Lisää kuvia ja juttua on julkaistu SATHY Uutiset -lehdessä 04/2006.


SATHY Expo 2006 -tulokset

SATHY Expo 2006 results


SATHY Expo 2006 pääsponsori:

Muut sponsorit:

Lemmikkijengi - pokaalit
K-Rauta - painot taakanvetoon
Roydon
Merkkikuja
Nahkatavara Stes Oy
Käherryshuolto
Che Bella Fashion

 

SATHY ja IWPA ovat solmineet yhteistyökumppanuussopimuksen.